DALA-SERIEN 2008 Ludvika 15 Maj Gustafs 12 Aug Vansbro Nås      21 Aug Borlänge 4 Sep Säter 11 Sep   Borlänge CK CK Natén CSK Ludvika Falu CK IK Jarl
Pl. Klass/Namn Klubb                      
       
  NYBÖRJARE Pojkar    
1 Pontus Anåker CKN 4 13 6 9 32 32  
2 Anton Olstam CSKL 6 16 9 31 31  
3 Bertil Pettersson BCK 13 3 16 16  
4 Johan Hellgren CKN 11 11 11  
5 Viktor Pallander CKN 10 10 10  
5 David Hedlund BCK 6 4 10 10  
7 Elias Samuelsson BCK 9 9 9  
8 Hampus Sjödin BCK 8 8 8  
9 Jakob Backman BCK 7 7 7  
9 Samuel Gezelius CSKL 3 4 7 7  
11 Rikard Johansson BCK 5 5 5  
11 Emil Burman BCK 5 5 5  
13 Simon Ramberg BCK 4 4 4  
13 Emil Lundmark BCK 4 4 4  
15 Isak Backman BCK 3 3 3  
16 Oskar Hallmans CSKL 2 2 2  
16 Adam Ramberg BCK 2 2 2  
16 Alex Börjegren CKN         2 2   2      
 
  NYBÖRJARE Flickor                        
1 Tilda Östberg BCK 4 4 4  
2 Ida Rudh CSKL 3 3 3  
2 Moa Johansson BCK 3 3 3  
4 Irma Svarf CKN       2   2   2      
 
  P11-12                        
1 Andreas Blomqvist BCK 5 8 9 9 31 31  
2 Filip Erlandsson CKN 7 6 3 16 16  
3 Linus Borg CSKL 3 4 4 11 11  
4 Joel Burman BCK 5 5 10 10  
5 Martin Fröberg BCK 4 5 9 9  
6 Jesper Troeng CSKL 2 5 7 7  
6 Viktor Lundmark BCK 3 4 7 7  
8 Isak Bjerring FCK   2       2       2  
 
  F11-12                        
1 Caroline Pettersson CSKL 4 5 8 17 17  
2 Selma Svarf CKN 4 3 6 13 13  
3 Linn Olstam CSKL 2 2 5 9 9  
4 Ida Börjegren CKN         2 2   2      
 
  P13-14                        
1 Johan Wide´n CKN 8 9 6 9 32 32  
2 Mattias Norling CKN 6 6 5 17 17  
3 Simon Erlandsson CKN 5 11 16 16  
4 Tobias Borg CSKL 3 3 4 10 10  
4 Mattias Troeng CSKL 2 3 5 10 10  
6 Henrik Pallander CKN 4 5 9 9  
7 Tim Snell FCK 7 7 7  
8 Pontus Kastemyr FCK 6 6 6  
9 Charlie Höglund CKN 4 4 4  
10 Oscar Montin BCK       2   2 2        
 
  F13-14                        
1 Sandra Kvist BCK 3 3 5 6 17 17  
2 Felicia Ferner BCK   4       4 4        
 
  P15-16                        
1 Christoffer Kvist BCK 6 7 9 9 31 31  
2 Joakim Stoor BCK 3 3 6 12 12  
3 Nicklas Borg CSKL 2 4 5 11 11  
4 Mattias Fröberg BCK 4 5 9 9  
UT Benny Sonesson CK C4 5 5  
UT Joakim Öberg Täby MTB 4 4  
UT Rasmus Möller Uddevalla CK 3 3  
UT Sebastian Vansbro Cykelg 3 3  
UT Rasmus Möller Bengtfors 2 2  
UT Emil Eriksson Eskilstuna CK 2 2  
                           
  F15-16                        
UT Hanna Nilsson Kristiandstad CK 3 4 7  
1 Anna Larsson FCK 4 4 4  
2 Emma Ferner BCK   1       1 1        
                           
  D Junior                        
UT Åse Metsävaino Luleå CK     3     3          
 
  Junior                        
UT Benny Sonesson CK C4 5 7 12  
UT Emil Eriksson Eskilstuna CK 3 5 8  
UT Joakim Öberg Täby MTB 3 3  
UT Erik Heinstedt Skoghall 2 2  
UT Erik Eriksson ###         2 2          
 
  Senior                        
1 Lars Bleckur IKJ 4 6 10 10
2 Anders Haritz BCK 3 3 6 6  
UT Mikael Samuelsson Åsarna IK 3 3  
3 Kristoffer Ohlsson IKJ 2         2         2
 
  H Sport                        
1 Tommy Janzon CKN 4 4 4  
UT Sebastian Birgersson Herrjunga CK 3 3  
2 Tomas Norling CKN         2 2   2      
                           
  H Veteran                        
1 Stig Eriksson BCK 6 7 13 13  
2 Christer Claar BCK 5 5 10 10  
3 Jan Jakobsson BCK 9 9 9  
4 Patrik Broberg BCK   7 7 7  
4 Lasse Karlsson CSKL 3 4 7 7  
6 Tony Olstam CSKL 3 2 5 5  
7 Thomas Frimodigs BCK 4 4 4  
8 Jonathan Olsson CSKL 3 3 3  
9 Kenneth Backman BCK   2       2 2        
UT=Utom tävlan
Klubbtävling 2008
1 Borlänge CK 264
2 CK Natén 172 Totalt 81 st deltagare med 137 starter
3 CSK Ludvika 133
4 Falu CK 19  
5 IK Jarl 12 Poängberäkning enligt följande: 
6 Nås MTB 0 Segraren erhåller lika många poäng som 
7 Brudpiga RK 0 lika många poäng - 2 poäng o.s.v. Dessutom 
8 Mora CK 0 erhålls det 1 poäng för den första starten,
9 Grangärdebygden 0 2 poäng för andra o.s.v.
10 IFK Grängesberg 0