Hoppa till sidans innehåll

MTB Cup 2022

MTB Serien 2022
Klass 1  Elit, U23, Jun, H30 Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Andreas Dahlgren HJ BCK 7,5 6 8,5   8 30
2 Tommy Vestin H30 BCK   2,5 5,0 3,5 5 16
3 Viktor Smederöd H30 BCK 4,5   6,0   5,5 16
4 Johan Ekvall HJ BCK     3,5 4,0   7,5
5 Axel Eriksson HJ BCK 5,5       1,5 7
6 Casper Casserstedt HJ CK N       5,5   5,5
7 Emil Kumlin HJ CK Uni   3,5 1,5     5
8 Johan Landelius HE BCK 2,5 2       4,5
9 Sebastian Fagerberg HE BCK 3,5         3,5
10 Filip Landström H30 BCK     2,5     2,5
11 Tommy Vestin H30 CK N       1,5   1,5
12 Joakim Aronsson H30 BCK 0,5         0,5
13 Johan Fremling H30 BCK         1 1
Klass 2  H40 och äldre, DE  Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Magnus Österberg H40 BCK 7,5   8,0 10,5 12 38
2 Patrik Ahlin H40 BCK 5,5 5 10,5 7,0 9,5 37,5
2 Roger Karlsson H40 BCK   5,5 12,0 8,5 10 36
4 Christer Claar H50 BCK 3,5   5,0 5,5 8 22
5 Joakim Persson H40 BCK   3,5 6,0 4,5 6 20
6 Staffan Eriksson H40 BCK 2,5   9,0   6,5 18
7 Ulf Rutkvist H40 CKN     6,5 7,0   13,5
8 Lars Blomkvist H40 CKN     1,5 3,0 3,5 8
9 Mats Pers H40 BCK 1,5   4,0   2 7,5
10 Jonas Magnusson H40 CKN   1,5 3,0     4,5
11 Magnus Söderberg H40 BCK         3,5 3,5
12 Christian Olgefeltt H40 CKN   2,5       2,5
13 Pär Svedin H40 BCK         2,5 2,5
14 Lasse Casserstedt H60         1,5   1,5
Klass 3 P15-16, DJ, D30 och äldre Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Johan Nilsson 15 BCK 5,5 5 8,5 3,0 3,5 25,5
2 Elin Karlsson DJ BCK 0,5   10,0 7,5 6,0 24
3 Åsa Karlsson D50 BCK   6,5 1,5 4,5 5,0 17,5
4 Anna Rutqvist D40 CKN   3,5 7,0 5,5   16
5 Sandra Lindell D30 CK N 2,5 3 5,5 4,0   15
6 Helena Smederöd D30 BCK 4,5   6,0   4,0 14,5
7 Jakob Eklund 15 CK N 7,5       7,0 14,5
8 Hampus Fagerberg 15 BCK 3,5   4,0     7,5
9 Eva Lena Lehikonen  D60 BCK   1,5       1,5
10 Frida Prästings D30 BCK     0,5     0,5
                   
Klass 4  P13-14, F15-16 Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Malte Dahlgren 14 BCK 6,5 5 8,5 7,0 5,5 32,5
2 Emil Rytterkull 13 BCK 4,5 3 2 4,0 3,5 17
3 Felix Andersson 14 CKN   6,5   8,0   14,5
4 Alex Lindell 14 CKN   3,5   5,0   8,5
5 Rasmus Wallin 13 BCK 2,5 2   2,5   7
6 Ville Nygren 14 CKN   5,5 1     6,5
7 Inez Rutkvist F15 CKN     0,5 4,0   4,5
8 Ludwig Forslund 14 BCK 3,5         3,5
9 Thelwin Frimodigs 14 BCK 0,5         0,5
10 Alva Pers F15 BCK     0,5     0,5
11 Anton Nord P14 CKN     0,5     0,5
                  0
Klass 5 P11-12, F11-12, F13-14 Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Love Österberg 11 BCK   5,5 8 9,5 9,0 32
2 Leo Mårds 12 BCK 4,5 8 5,5 6,0 5,5 29,5
3 Arvid Eriksson P11 BCK     9,5   10,0 19,5
4 Hannes Anåker 11 CKN   3,5 7 7,5   18
5 Hugo Karlsson 11 CKN   4,5 4 4,5   13
6 Alice Morelius 14 CKN   0,5 4 3,5   8
7 Ella Trogen F13 BCK     0,5   7,0 7,5
8 Hannes Lipponen P11 BCK     5,5     5,5
9 Kasper Nyström 11         5,5   5,5
10 Atle Rytterkull P11 BCK         5,5 5,5
11 Arvid Berglund 11 BCK 1,5 3       4,5
12 Kasper Nyström P11 CKN         4,5 4,5
13 Viktor Haglund 11 BCK 2,5         2,5
14 Arvid Söderberg P12 BCK         2,5 2,5
15 Tindra Orr           1,5   1,5
16 Ivar Söderberg P11 BCK         1,5 1,5
Klass 6  P9-10, F9-10 Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Sixten Vestin 10 BCK 7,5 6 7,5 6,0 6,5 33,5
2 Lucas Eliasson 9 BCK 4,5 3 5,5 3,0 3,5 19,5
3 Nellie Wallin 10 BCK 5,5 2 2,5     10
4 Malcom Frimodigs   BCK     3,5 3,0 3,5 10
5 Hugo Diffner Morén 9 BCK 3,5   3     6,5
6 Edvin Asplund 10 CKN   3,5       3,5
7 Tor Lorenz 9 BCK 2,5         2,5
8 Anton Haglund 9 BCK 1,5         1,5
9                 0
Klass 7:   Nyb t.o.m.9 år Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Ines Vestin 8 BCK 6,5 8   11,5 8,0 34
2 Sune Lipponen 8 BCK 0,5   7 14,5 11,0 33
3 Ivar Styffe P7 BCK     4,5 12,0 8,5 25
4 Saga Andersson F8 CKN   5,5   10,0   15,5
5 Isak Olsén P7 BCK     2,5 7,0 4,5 14
6 Zet Steinrud P10 CKN       8,5   8,5
7 Doris Åkerman F8 CKN       7,5   7,5
8 Nils Smederöd 8 BCK 4,5       3,0 7,5
9 Ronja Nyeriks F10 CKN       5,5   5,5
10 Theodor Grading Ebberstein P8 BCK         5,5 5,5
11 J Floresjö P7 CKN   4,5       4,5
12 Obilixx Anundsson P8 BCK       4,5   4,5
13 Viggo Lindåse Hägg P8 BCK         4,5 4,5
14 Måns Eriksson Lillevold 7 BCK 3,5         3,5
15 Theon Norberg P7 BCK     3,5     3,5
16 Vidar Nyeriks P8 CKN       3,5   3,5
17 Wille Gren P7 CKN   3,5       3,5
18 Anton Malmberg P8 CKN   2,5       2,5
19 Tuva Krigsman F7 CKN       2,5   2,5
20 Jack Diffner Morén 7 BCK 2,3         2,3
21 Alfred Larsson P7 BCK     1,5     1,5
22 Doris Åkerman F8 CKN   1,5       1,5
23 Jonathan Mårts P7 CKN       1,5   1,5
24 Mila Hemhagen F8 BCK         1,5 1,5
                   
Klass 8 Nyb t.o.m. 6 år Ålder Klubb 1 2 3 4 5 Summa
1 Hannes Torneport P6 CKN     10,5 17,0 8,5 36
2 Loke Nordberg P6 BCK   4,5 8 10,5 4,0 27
3 Andreas Graff P6 BCK     9,5 11,0 6,5 27
4 Freja Karlsson F6 CKN     8,5 14,0   22,5
5 Agust Liljedahl P6 CKN   6,5   15,0   21,5
6 Alfred Ekström P6 CKN   5,5   12,0   17,5
7 Signe Smederöd 6 BCK 4,5   6   4,5 15
8 Alexander Frieberg P6 CKN       12,5   12,5
9 Selma Landström 6 BCK 2,5   5 4,5   12
10 Signe Åkerman F6 CKN   3,5   8,0   11,5
11 Tilde Haritz F6 CKN   8,5       8,5
12 Alice Nyström F6 CKN       8,5   8,5
13 Alva Fjärdsman F6 CKN       5,5 2,0 7,5
14 Elma Arvidsson F7 CKN       6,5   6,5
15 Selma Åstrand F5 CKN   1,5   3,0   4,5
16 Moe Berggren P6 CKN       4,5   4,5
17 Emanuel Fallqvist P6 BCK         4,5 4,5
18 Eliot Hemhagen P5 BCK     3,5     3,5
19 Juni Floresjö F5 CKN   2,5       2,5
20 Frank Resare P6 BCK     2,5     2,5
21 Axel Eriksson 6 BCK 1,5         1,5
22 Axel Prästings P5 BCK     1,5     1,5
23 Aurora Gröning F5 CKN       1,5   1,5
                  0
Tabellräkning. 0,5 poäng för första start 1 poäng, vid 2:a start, 1,5 vid 3:e start osv. Ett poäng per deltagare i klassen till vinnare så räknas det neråt för varje deltagare.T ex 5 delagare då får vinnaren 5, poäng tvåan får 4 poäng, trean 3 poäng osv. Utöver det så får vinnaren i varje klass en extra poäng.  

Postadress:
Borlänge CK - Cykel
Ekorrstigen 3
78450 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info